Bumerang - Yazarkafe

25 Nisan 2017 Salı

Çocuklarda Su Tüketimi

Birçogumuz günlük koşturmacanın içindeyken, bazen kendimiz için aslında fazlasıyla önemli konuları atlıyoruz.
En basiti; su içmek.
Ben bir dönem maalesef ki "susayınca su içen" insanlar kategorisindeydim. 
Zamanla su içme alışkanlıgımı arttırıp günlük bir rutin olusturabildim.
Bu alışkanlıgı nasıl arttırabildigimi soracak olursanız ilk ve önemlli çıkış noktam 2.5 yaşındaki oğlum Çınar oldu aslında. Bu konunun onunla ne ilgisi var diye düşünüyor olabilirsiniz. Cevabı basit :
 Ben Çınar'ın rol/modeliyim. 
Onun saglıklı beslenmesi ve gelişmesi takdir edersiniz ki her ebeveyn gibi beni de yakından ilgilendiriyor ve mutlu ediyor.

Yetersiz su tüketimi fiziksel ve zihinsel perfomansı olumsuz etkiliyor. Dikkatsizliğe yol açarak, öğrenme yetilerini de engeliyor. Bu sebeple ilk hedefimiz "susadıkca" su içmek yerine "vücudumuzun istediği kadar" su içmek olmalı. 

Su tüketimi her çocuğun yaşına, cinsiyetine, kilosuna, boyuna ve aktivite düzeyine göre değişiyor. Ancak yine de her çocuğun mutlaka alması gereken bir ‘su’ miktarı var. Milli Akademi Tıp Enstitüsü Gıda ve Besin Kurulu’nun verilerine göre çocuklarda günlük sıvı tüketiminin aşağıdaki miktarlarda olması gerektiğini belirtiyor.

1-3 yaş arasındaki çocuklar: 1.3 litre*
4-8 yaş arasındaki çocuklar: 1.4 litre
9-13 yaş arasındaki kız çocuğu: 2.1 litre / erkek çocuğu 2.4 litre
14-18 yaş arasındaki kız 2.3 litre / erkek - 3.3 litre
*1 litre yaklaşık 5 orta boy su bardağı kadardır.


Çınar'ın oyun oynadıgı alanlarda ya da sürekli sabit duran mama sandalyesi üzerinde mutlaka suyu durur. Bazen kendisi oyun oynarken oyun arasında gider içer ve tekrar oyununa devam eder. Bazen de ben "hadi biraz su içelim" derim ve karsılıklı anne & ogul su keyfi yaparız 😊 


Son günlerde her işini kendi yapmayı tercih ettiği için  Çınar daha bir keyifle su
içiyor. Çünkü yeni suluğu Skip Hop Pipetli Baykuş Suluk 'un kapağı o kadar kolay açılıp kapanabiliyor ki sırf o kapak açıp kapatma uğruna bile epey su içmiş oluyor 😊  Çocuklar için özel tasarlanmış cırt cırtlı bant ile de dışarı cıkarken sulugunu eline alıp rahatlıkla tasıyabiliyor. Uzman Pedegog ve Cocuk doktorları önerileriyle şekillendirlen Zoo hayvan arkadasları temalı Skip Hop koleksiyonunda daha birçok şirin hayvanlar yer alıyor.Biz tercihimizi şimdilik Baykuştan yana kullandık.  Diğer ürünlerine de mutlaka göz atmanızı tavsiye ederim.
Hiç yorum yok: